Nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile”, której inicjatorem było Muzeum Historii Polskich Żydów Polin. Na lekcjach języka polskiego i historii o dramatycznej walce Żydów opowiadali Magdalena Mroczkowska i Tomasz Borkowski. Celem przedsięwzięcia było zapoznanie uczniów z wydarzeniami, które miały miejsce 19 kwietnia 1943 roku. Oprócz wykładów, uczniowie obejrzeli film „Muranów – dzielnica północna”, a także „Nie było żadnej nadziei”. Dowiedzieli się, jak heroiczne działania podjęli mieszkańcy getta i o co tak naprawdę walczyli, bo przecież nie o zwycięstwo…
Uczniom zostały przybliżone losy mieszkańców Łęczycy. Poznali historię prześladowań Żydów czyli funkcjonowanie getta na ul. Żydowskiej, Jadwigi Grodzkiej, Kowalskiej i Poznańskiej. Usłyszeli o spaleniu i rozebraniu synagogi znajdującej się przy dzisiejszych Al. Jana Pawła II, zniszczeniu cmentarza żydowskiego oraz budowie drogi omijającej centrum miasta (dzisiejszy odcinek ul. Henryka Sienkiewicza aż po skrzyżowanie przy stacji benzynowej Orlen do budowanego obecnie ronda przy wyjeździe w kierunku Topoli Królewskiej). Tą drogą przewożono Żydów z łódzkiego getta do obozu w Chełmnie nad Nerem, a stamtąd do Lasu Rzuchowskiego.
Jak pisał Czesław Miłosz …
Morał ktoś może wyczyta,
Że lud warszawski czy rzymski
Handluje, bawi się, kocha
Mijając męczeńskie stosy.
Inny ktoś morał wyczyta
O rzeczy ludzkich mijaniu,
O zapomnieniu, co rośnie,
Nim jeszcze płomień przygasnął.
Dlatego bądźmy wrażliwi na cierpienie innych. Historia uczy nas wielu rzeczy, a na pewno poszanowania przeszłości. Pamiętajmy!