26 września 2016 roku w siedzibie Archiwum Państwowego w Łęczycy uczestniczyliśmy w spotkaniu wspomnieniowym „Działalność zawodowa i społeczna śp. prof. dr. hab. Tadeusza Poklewskiego – Koziełł”, zorganizowanym przez Towarzystwo Naukowe Płockie Oddział w Łęczycy i Archiwum Państwowe w Płocku Oddział w Łęczycy. Na spotkaniu dla uczczenia pierwszej rocznicy śmierci profesora Poklewskiego pojawiło się wielu znakomitych gości, którzy w swoich wystąpieniach opowiadali o dorobku naukowym profesora Tadeusza Poklewskiego i przywoływali epizody z jego życia. Profesor Tadeusz Poklewski był wybitnym polskim archeologiem, profesorem Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego i Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Swoją przygodę z Łęczycą zapoczątkował dzięki badaniom archeologicznym w Tumie, do którego wracał nawet po zakończeniu prac badawczych. Profesor był postacią nietuzinkową, charakteryzującą się niebywale wysoką kulturą osobistą, za którą wielu go podziwiało, co podkreślali przemawiający.
Profesor Tadeusz Poklewski- Koziełł był fundatorem stypendium dla ucznia wybitnie uzdolnionego matematycznie. Pierwsza edycja konkursu dla kandydatów do stypendium odbyła się w 2008 roku, konkurs ostatniej – IX edycji, odbył się w 2015 roku. Dziewięciu uczniom, obecnie absolwentom Naszego Liceum, wiedza i umiejętności matematyczne pozwoliły zostać stypendystami.
Wspomnienia o Panu Profesorze przywołała także Pani Jolanta Śmiechowicz - wicedyrektor I LO. Wizyty Pana Profesora i Pani Doktor Marii Żemigały w I LO były świętem szkoły. Uczniowie i nauczyciele uczestniczący w tych spotkaniach z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści Pana Profesora o pracach wykopaliskowych w Polsce i we Francji, wspomnień Profesora o szkolnych latach.
Profesor Tadeusz Poklewski – Koziełł to prawdziwy autorytet dla nas – uczniów i naszych nauczycieli.
Paulina Granosik
kl. III b