Na lekcji Ekonomia w praktyce odbyło się spotkanie uczniów kl. IIa z absolwentem naszej szkoły mgr Tomaszem Florczakiem, absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, specjalność: finanse i rachunkowość oraz międzynarodowe stosunki gospodarcze, specjalność: biznes międzynarodowy.
Tomek opowiedział młodszym kolegom o swoich doświadczeniach związanych z wyborem studiów i o realiach studiowania na różnych kierunkach oraz o potrzebie dogłębnej analizy warunków rekrutacji uczelni wyższych i wiążącej się z tym deklaracji odpowiednich przedmiotów zdawanych na egzaminie maturalnym. Istotną informacją dla naszych uczniów był stosowany na wielu uczelniach system punktowy ECTS, umożliwiający zaliczenie przedmiotu, semestru oraz roku. Nasi uczniowie dziwili się, że w przypadku nieobecności studenta, zajęcia muszą zostać odpracowane i na uczelniach wyższych nie ma zwolnień z zajęć wychowania fizycznego. Nasz absolwent przestrzegał przed odkładaniem zaliczeń i egzaminów na kolejne semestry i mówił o konsekwencjach wynikających z braku zaliczeń poszczególnych przedmiotów. Ze zdziwieniem naszej młodzieży spotkał się fakt, że studenci sami zapisują się na zajęcia, a zapisy są ograniczone odpowiednią liczbą przyjmowanych kandydatów i odbywają się w ekspresowym tempie (potrafią trwać do 10 minut); dla spóźnialskich zostają te najmniej interesujące.
Młodzież była zainteresowana sprawą praktyk studenckich i możliwością pracy po wybranych kierunkach studiów. Dowiedziała się, że na niektórych uczelniach praktykowane są spotkania z potencjalnymi pracodawcami, którzy chcąc pozyskać nowych, młodych pracowników. Przed zaproszeniem na praktyki sprawdzają wyniki studentów i przeprowadzają na ich temat rozmowy z wykładowcami. Nie zabrakło także informacji o korzyściach związanych z pracą wykonywaną przez studentów, pozytywnych aspektach przerwy w studiach, potrzebie ryzyka i robienia tego, co się lubi. Uczniowie pytali też o życie studenckie, mieszkanie w akademiku, poszukiwanie stancji oraz o ulubiony temat wszystkich uczniów w każdym wieku – nauczycieli, ich wymagania, przyzwyczajenia i dziwactwa.
Nie po raz pierwszy przekonaliśmy się, że nasi absolwenci wyrośli na kulturalnych, a przede wszystkim bardzo odpowiedzialnych i rozsądnych młodych ludzi, którzy spełniają się w dorosłym życiu. Mamy nadzieję, że takich absolwentów będziemy mogli gościć w kolejnych miesiącach, a młodsi uczniowie dobrze wykorzystają zdobyte informacje, podejmą właściwe decyzje i dołączą do grona absolwentów, z których możemy być dumni.
M.Miotk