Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. (Józef Piłsudski)
Listopad to bardzo wyjątkowy miesiąc w kalendarzu. Łączy się z wieloma datami i miejscami szczególnie ważnymi dla każdego Polaka, zarówno ze względów osobistych, jak też narodowych. W tym miesiącu pamięta się przecież o zmarłych, zapalając im w Święto Zmarłych znicze i zdobiąc groby wiązankami kwiatów. W tym miesiącu przypada również dzień odzyskania przez Polskę niepodległości. Te dwie daty, te dwa jakże ważne wydarzenia stają się okazją do zadumy i refleksji, do zatrzymania się i zastanowienia nad swoimi korzeniami, swoją historią, swoją tożsamością. Ta myśl kieruje również nami - młodzieżą I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy, dla której pamięć o przeszłości na co dzień przeplata się z teraźniejszością i myślą o przyszłości.
Od lat tradycją liceum, jego nauczycieli i uczniów, jest opieka i troska o groby zmarłych pedagogów i pracowników szkoły. W przededniu Święta Zmarłych pod opieką naszych nauczycieli: V. Rubiak, I. Malesy, M. Olczak, A. Dolińskiego odwiedziliśmy mogiły, porządkowaliśmy groby i zapaliliśmy znicze jako znak pamięci i szacunku. W Święto Zmarłych łatwo było na łęczyckim cmentarzu znaleźć groby, na których młodzież z I LO pozostawiła swój ślad – wyróżniały się zniczami z biało-czerwoną wstęgą i nazwą szkoły.
Ważnym aspektem naszego wychowania i kształtowania właściwych postaw patriotyczny jest nasz udział w uroczystościach związanych z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Szkolna inscenizacja, nawiązująca do wydarzeń z okresu zaborów, starań Polaków o odzyskanie wolności i suwerenności, a wreszcie ukazanie radości z przywrócenia upragnionej przez pokolenia niepodległości, na trwałe wpisuje się w kalendarz naszych licealnych wydarzeń. Tegoroczną inscenizację, która nosiła tytuł „Wolna i Niepodległa", przygotowaliśmy pod opieką naszego nauczyciela języka polskiego G. Wasiaka. Przy tej rocznicy nie można pominąć udziału pocztu sztandarowego oraz delegacji nauczycieli i uczniów w powiatowych i miejskich uroczystościach, których zwieńczeniem jest msza za ojczyznę i patriotyczna manifestacji pod figurą Matki Boskiej – darem społeczeństwa łęczyckiego jako wotum za odzyskanie niepodległości – na łęczyckiej starówce. W tym wyjątkowym święcie towarzyszyli nam: J. Wdowiak, J. Śmiechowicz, B. Matczak-Tomes, A. Doliński, M. Gabryelski. Pamięć o poległych w walkach o wolną ojczyznę ma miejsce również w symbolicznym zniczu, który co roku zapalamy na zbiorowej mogile w kwaterze na łęczyckim cmentarzu.
Słowa Józefa Piłsudskiego przywołane jako motto są szczególnie ważne dla kształtowania własnej tożsamości, ciągłości historycznej narodu, czerpania z doświadczeń pokoleń, by budować swoją przyszłość. To również słowa, które stały się kamieniem węgielnym naszego wychowania w I Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego.