Ruszył nowy portal Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Wybierz studia". To jedyna w Polsce interaktywna baza prezentująca ofertę studiów wszystkich (435) szkół wyższych działających na terenie Polski. Dzięki portalowi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą mogli łatwiej znaleźć informacje o kierunkach studiów zgodnych z ich zainteresowaniami i uzdolnieniami. Portal podpowie również, jakie kryteria maturalne trzeba spełnić, aby dostać się na wymarzoną uczelnię.
Do 7 lutego 2015 r. uczniowie ostatniej klasy liceów i techników muszą złożyć ostateczne deklaracje maturalne, w których określą przedmioty, które chcą zdawać na egzaminie dojrzałości. To ważna decyzja, bo od niej zależy, na jakim kierunku będą później studiować. Podjęcie tej decyzji ułatwi nowy portal Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wybierzstudia.nauka.gov.pl.
Nowy portal MNiSW jest adresowany przede wszystkim do licealistów. Pomoże im wybrać studia zgodne z ich zainteresowaniami, dostosować wybór przedmiotów maturalnych do wymagań uczelni, czy znaleźć studia w pobliżu miejsca zamieszkania. Dostępne będą również informacje, jakie kierunki zostały wyróżnione przez Polską Komisję Akredytacyjną, a które z powodu negatywnej oceny zawieszają nabór czy nawet zostaną zlikwidowane.
Kandydaci na studia będą mogli znaleźć na nim informacje m.in. o liczbie studiujących, o liczbie studentów wyjeżdżających za granicę w ramach programu Erasmus czy liczbie nauczycieli, którzy doszkalają się poza granicami Polski. Portal pozwala filtrować dane według sześciu kategorii: nazwy uczelni, lokalizacji, kierunku studiów, przedmiotów maturalnych oraz rodzaju uczelni (np. publiczna lub niepubliczna) i trybu studiów.
„Wybierz Studia" to portal stworzony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji. Na realizację projektu przeznaczono 408 tys. zł. Na portalu znajdują się tylko sprawdzone i rzetelne informacje pochodzące z czterech źródeł: stale aktualizowanych danych z oficjalnych baz o szkolnictwie wyższym POL-on, ocen kierunków studiów dokonywanych przez Polską Komisję Akredytacyjną, ocen działalności naukowej dokonywanych przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych oraz informacji przesłanych przez uczelnie.